Ubezpieczenie Autocasco

Ubezpieczenie AC to rodzaj dobrowolnej polisy, która zapewnia wypłatę odszkodowania w momencie uszkodzenia pojazdu z własnej winy, jak i uszkodzenia będącego wynikiem sytuacji losowych, których zakres zawarty jest w umowie polisy. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze Autocasco, aby dokonać opłacalnego wyboru.

Czym jest AC?

Wiele osób, kupując OC, często rezygnuje z Autocasco, które stanowi jego dopełnienie. Choć AC jest ubezpieczeniem całkowicie dobrowolnym, warto rozważyć jego zakup. Posiadanie ubezpieczenia AC daje nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa nawet w najbardziej stresujących sytuacjach. Podstawowa ochrona AC zapewnia wypłatę odszkodowania w następujących sytuacjach:

  • kradzież pojazdu;
  • niszczycielskie działanie sił natury (np. grad, silny wiatr, uderzenie pioruna itp.);
  • akty wandalizmu, działania osób trzecich, także w momencie, gdy sprawca zdarzenia jest nieznany.

Dlaczego AC to korzystne dopełnienie OC i lepiej z niego nie rezygnować? Autocasco zadziała także w momencie, gdy to my jesteśmy sprawcą zdarzenia drogowego. Kierowca uszkodzonego auta otrzyma odszkodowanie z Twojego OC, a szkody poniesione przez Ciebie zostaną pokryte z AC.

Ubezpieczenie AC – jak wybrać najlepsze?

Ze względu na to, że AC jest jednym z ubezpieczeń dodatkowych, jego zakres, w przeciwieństwie do OC, nie jest określany przez ustawę. Oznacza to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może ustalić inne warunki ochrony AC. Dlatego też, zanim podejmiemy decyzję o zakupie wybranego AC, warto porównać jego oferty wśród kilku ubezpieczycieli. Bardzo często zdarza się, że cena interesującego nas pakietu w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego będzie się diametralnie różnić.

Ponadto wpływ na ostateczną wysokość AC mogą mieć następujące czynniki:

  • związane z pojazdem: wiek, marka, przebieg, miejsce parkowania, liczba zainstalowanych urządzeń antykradzieżowych;
  • związane z kierowcą: wiek, miejsca zamieszkania, doświadczenie w jeździe samochodem, zniżki wypracowane za bezszkodową jazdę;
  • związane w wybranym przez klienta zakresem ubezpieczenia.

Przeglądając oferty AC, oprócz ceny warto zwracać uwagę na wymieniony już zakres ubezpieczenia oraz dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziemy tam szczegółowe informacje na temat tego, co obejmuje wybrana przez nas polisa, a także w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Polisa może nie zadziałać np. w momencie, gdy uszkodzony samochód nie posiada aktualnego przeglądu technicznego, nie jest zarejestrowany lub był prowadzony przez osobę bez właściwych uprawnień.

Oblicz cenę OC/AC
Oddzwonimy do Ciebie

Zobacz także: